Haber

Fransızlar, emeklilik reformuna karşı ülke çapında gösteriler düzenliyor

Fransa’da emeklilik yaşını 64’e çıkaracak reforma karşı birçok grup greve giderken, ülke genelinde gösteriler yapılmaya başlandı.

Toplu ulaşım, eğitim, elektrik ve kamu çalışanları gibi gruplar hükümetin emeklilik reformlarına karşı grev kararı alırken, Paris, Montpellier, Rennes, Toulouse, Nantes, Marsilya ve Bordeaux gibi şehirlerde gösteriler başladı.

Paris’te Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan göstericiler, Millet Meydanı’na doğru yürüdü.

Göstericiler, “60 yaşında emekli olun” ve “Hayatınızı kazanmak için hayatınızı kaybedin” yazılı pankartlar taşıdılar.

Aşırı solcu İtaatsiz Fransa (LFI) partisinden Jean-Luc Melenchon, Marsilya’da katıldığı gösteride basına yaptığı açıklamada, bu reformun anlamsız olduğunu savunarak, “Emeklilik sistemi değil ve olmayacak” dedi. açık.” dedim.

En büyük işçi sendikası CGT’nin genel sekreteri Philippe Martinez, ülke genelindeki gösterilere 1 milyonu aşkın kişinin katılmasını beklediğini belirterek, “Hükümet (emeklilik) reformunun adil olduğunu düşünüyorsa, dursun. bir referandum.” ifadesini kullandı.

Öte yandan Le Parisien, Liberation, Ouest-France, L’Opinion, Paris-Normandie, L’Union, Aines Nouvelle gibi birçok ulusal ve yerel gazetede ve emeklilik reformuna karşı grev ve gösterilerde manşet oldu. .

“Emeklilik reformu: Kara Perşembe açıklandı” başlıklı Ouest-France gazetesi ve “Kara Perşembe üzerine bir bahis” başlıklı L’Union gazetesi.

Aines Nouvelle, “Sokakta emeklilik sistemi” manşetini taşıdı.

Öte yandan grev nedeniyle Eyfel Kulesi yerel saatle 21.00’e kadar kapalı olacak.

emeklilik reformu

Başbakan Elisabeth Borne, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un seçim vaatleri arasında yer alan emeklilik reformunun içeriğini 10 Ocak’ta açıkladı.

Emeklilik yaşının 62 olduğu ülkede yasal emeklilik yaşının her yıl kademeli olarak 3 ay artırılarak 2030’da 64’e çıkarılacağını kaydederek, 43 yıl prim ödeme şartı getirileceğini kaydetti. 2027’de tam emekli maaşı almak için.

Açıklamanın ardından sendikalar, emeklilik reformuna karşı grev ve protesto eylemleri ilan etti.

karakocan-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu