Haber

Şırnak’ta yerleşen depremzedelere psikososyal destek

Şırnak’ta yerleşen depremzedelere psikososyal destek

ŞIRNAK Şırnak’ta depremzede öğrenciler için psiko-sosyal destek çalışmaları başlatıldı.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından 11 ilde meydana gelen hasarların ardından Şırnak’a yerleşen depremzedeler için psiko-sosyal güçlendirme hizmetleri başlatıldı. Şırnak’ta depremzedelere verilen eğitimle yaşadıkları travmayı atlatmaya çalışılıyor. Kahramanmaraş’ta depremden etkilenen illerden Şırnak’a gelen öğrenciler çeşitli okullarda eğitim görüyor. Öğretmenler tarafından çocukların çeşitli etkinliklerle kazanılması ve depremin yarattığı travmanın üzerinden atılması ve eğitim almaları amaçlanmaktadır.

Şırnak Rehberlik ve Araştırma Merkezi’ndeki öğrencileri ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdürü Mirza Tetik, ülkede büyük bir felaketin yaşandığını hatırlatarak, Türkiye’nin bu felaketten çok kısa sürede el ele vererek kurtulacağını belirtti. Şırnak’ta şu anda 1.256 öğrencinin kayıtlı olduğunu belirten Tetik, “İl genelinde gelen vatandaşlarımızın sayısı 22 bin 500’ü aştı. Tüm ilçelerimizde bin 256 öğrencimize psiko-sosyal destek veriliyor. dersliklerimiz.”

Gelen vatandaşları adreslerine göre tüm okullara ayırdıklarını kaydeden Tetik, “Şu anda her okulda en az 10-15 aile var. Bu aileler her gün ziyaret edilerek ihtiyaçları tespit ediliyor. Tespit edilen ihtiyaçları muhtarlara gönderiyoruz. Sosyal Yardımlaşma Vakfı Tüm ihtiyaçlar vakıf tarafından karşılanmayan ihtiyaç varsa milli eğitim müdürlüğü tarafından da karşılıyoruz.Şu anda Milli Eğitim Bakanlığımız kendi kaynak kitaplarını tüm öğrencilerimize göndermiştir. Kaynak kitaplarımız yavaş yavaş gelmeye başlamıştır.Tüm öğrencilerimize kaynak kitapların tamamı dağıtılacaktır.Bütün ihtiyaçları bir anda karşılanmaktadır.Çorbasız,kitapsız,deftersiz öğrencimiz yoktur. rehberlik danışmanları alanındadır.Tüm gereksinimler karşılanır.”

silvan-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu