Haber

Yüksek binalara izolatör sistemi geliyor

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, deprem güvenliği açısından yüksek binalara izolatör veya damper sistemi uygulamasının zorunlu hale getirilmesi için çalışmalara başlayacaklarını söyledi. Yüksek binaların artık satılmasının zorlaştığını belirten Lider Soner Çetin, “Bu sistemler maliyeti artırıyor ama biz bu konuda kararlıyız. “Güvenlik daha önemli” dedi.

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, yüksek binalara izolatör veya damper sistemi uygulanmasını önerdi.

Türkiye’yi derinden sarsan, 10 ili etkileyen ve binlerce can kaybına yol açan depremlerin ardından çalışmaları daha sıkı tutacaklarının mesajını veren Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, 2018’de yapılan deprem yönetmeliğinin şu anda yürürlükte olduğunu ve bakanlığın çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. yeni bir yönetmelik hazırlıyor.
Bazı tekliflerde de bulunan Önder Soner Çetin, “Bu teklifler müteahhitleri kapsıyor. Sismik izolatör sistemi veya damper sistemi kullanılması zorunlu olmalıdır. Teknik heyetimiz ve TMMOB ile bunu değerlendirip zorunlu hale getireceğiz.

Bu hususlar deprem yönetmeliğinde zorunlu hale gelmese de biz kendimiz zorunlu hale getirmek için ne gerekiyorsa yapacağız. Yeni inşaatlarda bu sistemlerin inşaat maliyetlerine eklenmesi gerçek bir yöntem olacaktır. Kendi adıma konuşuyorum; Yeni bir daire aldığımda sulu sisteme göre yapılmış daireleri tercih ederim. Müteahhitler de bundan sonra çok katlı binaları satarken zorlanacaklarının farkındalar. İzolatör veya amortisör sistemleri uygulandığında daireleri daha yüksek fiyatlara satabilmeleri mümkün olacaktır.”

YÜKSEKLİK UÇU AŞAĞI OLMALIDIR

Başkan Soner Çetin, Adana’daki binaların yükseklik sınırıyla ilgili de görüşlerini dile getirdi. Önder Soner Çetin, ilçe belediyelerinin yükseklik sınırına müdahale edemediğini belirterek, “Son dönemde Büyükşehir Belediyemiz tarafından 51 metre yükseklik sınırı getirildi. Meclisimizden bir karar alıp daha da azaltılması için Büyükşehir Meclisine sunacağız. Bu bazılarını incitebilir ama bunu yapmak zorundayız. Büyükşehir Meclisimizle birlikte bu kararı almak zorundayız” şeklinde konuştu.
 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu