Haber

TRT World’den iklim değişikliğine dikkat çekecek belgesel

193 ülkeye aynı anda yayın yapan Türkiye’nin ilk uluslararası İngilizce haber kanalı TRT World, iklim değişikliğini ve dünyaya etkilerini Hollywood’un ünlü aktörü Adrian Grenier’in çekeceği bir belgeselle izleyiciye sunacak.

TRT World’den yapılan açıklamaya göre, dünyanın dört bir yanından gelen sorunların ve analizlerin yanı sıra alanında uzmanların kişisel çalışmalarının da izlendiği belgesel Türkiye, Mısır ve ABD’de çekilecek.

Tek bölümden oluşacak uzun metrajlı yapım, iklim değişikliğinin neden olduğu aksaklıkların farklı coğrafyalarda ortaya çıkışını ve bu sorunlardan kaynaklanan zorlukların üstesinden gelmek için geliştirilen uyum çözümlerini konu alacak.

Sunuculuğunu ünlü Amerikalı aktör Adrian Grenier’in üstleneceği, yönetmenliğini ödüllü isim Susan Gray’in üstleneceği belgeselde, iklim sorunlarıyla mücadelede en iyi uygulamalara da odaklanılacak.

Sıfır Atık Projesi üretimde yerini alıyor

Belgesel sinemanın temel ilgi alanları arasında en acil çevre sorunlarının ısınma, su kaynaklarının azalması, gıda güvenliği ve atık yönetimi olması beklenmektedir.

Aciliyet arz eden bu konulara ve bu sorunlar karşısında yaşanan zorluklara odaklanılacak belgeselde, en etkin ve aktif analiz yöntemlerinin çabası; Çiftçiden esnafa, sporcudan çevre aktivistine kadar farklı alanlardan kişilerle yapılan söyleşiler de yer alıyor.

Yapımın bir diğer ilgi çekici unsuru ise başta Emine Erdoğan’ın himayesinde yürütülen Sıfır Atık projesi olmak üzere Türkiye’nin ortaya koyduğu son derece değerli, pratik, yaratıcı analizlere geniş yer vermesi olacak.

Problem çözme ve kaynak yönetimine de yer veren belgesel, dikey tarım gibi halihazırda geliştirilmekte olan tarımsal yeniliklere de değinecek.

Çekimleri devam eden belgesel filmin adının ve vizyon tarihinin önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

Adrian Grenier kimdir?

Belgeselin çekimleri için Türkiye’ye gelen Amerikalı aktör ve müzisyen Adrian Grenier, tüm dünyada ilgiyle izlenen Emmy ödüllü “Entourage” dizisindeki “Aktör Vincent Chase” rolüyle tanınıyor. Grenier, sürdürülebilir yaşamın savunucusu olarak da bilinir.

haber-sarkisla.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu