Yaşam

Şair ve yazar Emirali Yağan İstanbul’da anıldı

Dersimli şair ve yazar Emirali Yağan, ölümünün birinci yılında İstanbul’da anıldı. Maltepe’deki Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen anma etkinliğine, aralarında Dersim Dernekler Federasyonu (DEDEF) Genel Başkanı Özkan Tacar ve Dersim Araştırma Merkezi (BARAJ) Başkanı Selman Yeşilgöz’ün de bulunduğu çok sayıda Yağan şair ve yazarı katıldı. Fotoğraf ve özel eşya standı ile başlayan etkinlikte Onur Gügercinoğlu keman dinletisi verdi. Programın açılış konuşmasını yapan Hareket Akgüzel, “Emirali, zor bir hastalıkla mücadele ederken korkuya sığamayan sanatçılardan biriydi. Merakından, öğrenme isteğinden, yazma tutkusundan son ana kadar vazgeçmedi. Olağanüstü bir emek ve direnişle kitaplarını tamamladı. Uğruna yıllarını, hatta ömrünü harcadığı Dersim Defterleri 2’yi de tamamladı.”

Emirali Yağan’ın hayatını konu alan filmin gösteriminin ardından Halide Yıldırım’ın yönetmenliğini yaptığı söyleşide Prof. Yağın “Emirali Yağan: Vicdanı Ev Edinmiş Şair” ve Akın Yanardağ “Her yerden hiçbir yere anti-kahramanlar” başlıklı sunumlarıyla.

Röportajın ardından Yağan’ın hayranları, şair ve yazarları Ahmet Akyol, Aliriza Güler, Aydın Yağan, Burhan Özkan, Cemal Taş, Emrullah Alp, Fahri Özdemir, Fatma Rosine Zülal, Hasan Ağırdağ, Hıdır Işık, Kazım Temurlenk, Mehmet Bağış, Melek Ayhan , Namık Kuyumculuk, Sema Güler, Sayme Gündoğan Koşar, Şengül Tamaç, Şihali Cançöte, Toprak Çevik ve Tuğrul Keskin, Yağan ile hem şiirlerini hem de anılarını paylaştı. Etkinlik, Maviş Güneşer ve Onur Gügercinoğlu’nun müzik dinletisiyle sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu