Haber

Nazilli Belediyesi Afet ve Acil Durum Birimi enkaz çalışmasında başarılı oldu

Afet öncesi risk azaltma ve afetlerde profesyonel müdahale amacıyla İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü bünyesinde kurulan Nazilli Belediyesi Afet ve Acil Durum Birimi (NAFAD), enkaz çalışması gerçeğiyle örtüşmedi.

Nazilli Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü bünyesinde depremlerin neden olduğu insani, çevresel ve ekonomik zararları en aza indirmek amacıyla kurulan NAFAD grubuna Aydın AFAD ekipleri tarafından bir haftalık teorik ve uygulamalı eğitim verildi. Alan tatbikatının ardından grup tam not aldı.

Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan’ın bizzat katıldığı tatbikatta, belediye ekiplerince yıkılan binada yaklaşık 2 saat arama kurtarma çalışması yapıldı.

Öncelikle NAFAD görevlileri tarafından herhangi bir kimyasal sızıntının olmadığı tespit edilerek, saha güvenliği alındı. Ardından 18 kişilik NAFAD grubu tarafından ses ve sismik dinleme sonucu tespit edilen yarıya ulaşmak için kurtarma çalışması yapıldı.

Senaryoya göre enkazdan çıkarılan yaralı vatandaş sağlık ekiplerine teslim edildi.

Önder Özcan, NAFAD ekibinin çalışmalarının Nazilli için büyük değer taşıdığına dikkat çekerek; “Ekiplerimiz burada başarılı bir tatbikat gerçekleştirdi. Bu tatbikat ile aldıkları eğitimi uygulamalı olarak uygulama fırsatı buldular. Etkilenmemek elde değil. Büyük bir ciddiyet, disiplin ve özveri ile bu tatbikatı gerçekleştirdiler. İnşallah bu afetler sadece tatbikat olarak kalır, gerçekleri yaşamak zorunda kalmayız. Biz Nazilli Belediyesiyiz. Gerekli çalışmalarımızı titizlikle sürdürüyoruz. Tüm NAFAD ekibine teşekkür ediyorum” dedi. – AYDIN

kure-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu