Haber

Kurye kılığında imzaları ile sahte senet çıkaran çeteye operasyon düzenlendi.

5 zanlı, kurye kılığında gittikleri iş yeri ve konutlarda imza belgesi altına geçersiz senet konularak gözaltına alındı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Mali Kabahatler ile Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, ‘alındı’ imzasıyla sahte senet hazırlayarak ev ve işyerlerine makbuz adı altında gittikleri çete üyeleri hakkında çalışma başlattı. kargo taşıyıcıları.

Güvenlik güçlerinin 6 aylık teknik ve fiziki takibi sonucunda, aralarında baba ve 3 oğlunun da bulunduğu 5 zanlı, “nitelikli sahtecilik ve resmi belgede sahtecilik” hatalarından yapılan eş zamanlı operasyonda yakalandı. .

Şüphelilerin başta dolandırıcılık hatası olmak üzere birçok farklı suçtan sabıkası olduğu belirlendi.

– “Pencere” veya “kes-yapıştır” sistemiyle sahte senet düzenlediler

Tanınmamak için kargo yeleği, şapka ve maske takan zanlılar ile daha önce teşhis ettikleri varlıklı yaşlıların, yalnız kaldıkları zamandan faydalanarak kargocu kılığında adreslere gittikleri belirlendi. konutlarında.

Özellikle Kovid-19 salgını döneminde cerrahi maske ve kolonya gibi işlerin Sağlık Bakanlığı tarafından gönderildiğini ve teslim belgesinin imzalanması gerektiğini belirterek mağdurlardan imza alan çete üyelerinin, uydurma bir belge düzenledikleri belirlendi. imzalı belgelerin altına senet koyarak “pencere” veya “kes-yapıştır” usulü ile senet.

Yaklaşık 25 milyon lira değerindeki bu sahte senetlerle başlatılan icra takibi ile mağdurların konut ve işyerlerine haciz işlemi uygulanmasına neden olan zanlıların bu sayede yüksek derece elde ettikleri ortaya çıktı. haksız menfaatten

Şüphelilerin sahte belgelerle başlattıkları icra takibinin mağdurlara ulaşmaması ve itiraz süresinin dolması için tebligatların belirledikleri adreslere gönderilmesini sağladıkları da anlaşıldı.

Çete üyelerinin bazı mağdurlara boş senet imzalatarak faizli borç verdikleri, parayı geri aldıkları halde senetleri teslim etmedikleri ve icraya giden senet miktarını artırdıkları da belirlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu