Haber

İsviçre yapımı silahların Ukrayna’ya “yeniden ihraç edilmesi” için adımlar atıldı

İsviçre Federal Parlamentosu’ndaki bir komite, İsviçre yapımı askeri teçhizatın başka bir ülkeden Ukrayna’ya yeniden ihraç edilmesini engelleyen “yeniden ihracat yasağından” feragat edilmesini önerdi.

Swissinfo internet sitesinin haberine göre, İsviçre Temsilciler Meclisi Güvenlik Politikası Komitesi’nin önerisi 11’e karşı 14 oyla kabul edilirken, uygulanabilmesi için parlamentonun onayı gerekiyor.

Komitenin basın açıklamasında, “Komitenin çoğunluğu, İsviçre’nin Ukrayna’ya daha fazla yardım sağlamak da dahil olmak üzere, Avrupa’nın güvenliğine daha fazla katkıda bulunması gerektiğine inanıyor.” söylendi.

Komite, doğrudan çatışma bölgesine gitmeyeceği ve başka bir ülkeden geçeceği için önerilerinin İsviçre’nin tarafsızlık kurallarını ihlal etmediğini savundu.

İsviçre daha önce, İsviçre yapımı askeri malzemelerin Ukrayna’ya ihraç edilmesine yönelik teklifleri, böyle bir hareketin tarafsızlığı ihlal edeceği gerekçesiyle reddetmişti.

İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles, 11 Ocak’ta İsviçre’nin Ukrayna’ya bir daha savaş malzemesi ihraç etmelerine izin vermediğini açıklamıştı.

İsviçre baskı altında

Geçen hafta İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda (WEF) ve diğer uluslararası etkinliklerde, Bern yönetimi üzerindeki “politikalarını yeniden gözden geçirmesi” yönündeki baskı arttı.

İsviçre, silahlarını satın alan ülkelerin silahları tekrar ihraç etmek için izin istemesini şart koşuyor.

İsviçre Konfederasyon Lideri Alain Berset, tarafsızlık yasasının İsviçre silahlarının yeniden ihracatını ve ihracını yasakladığına dikkat çekti.

Berset, bu konunun partner ülkelerle imzalanan sözleşmelerin bir modülü olduğunu da hatırlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu