Haber

Asgari ücret beklentiniz: En az 25 bin lira olmalı

United Public Jobs, “Asgari ücret değil, reel ücret istiyoruz” çağrısında bulundu. Sendika asgari ücretin brüt olarak en az 25 bin TL olmasını talep etti. United Bayındırlık İşleri Genel Sekreteri Özgür Aras, “Ülkede ekonomik kriz derinleşirken milyonlarca işçi enflasyonun altında eziliyor. AKP hükümeti ise krizi seyretmekle yetiniyor” dedi ve şunları kaydetti:

“Eylül 2021’den bu yana TL yüzde 75 değer kaybetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim döneminde en düşük memur maaşının 22 bin TL’ye çıkarılacağının sözünü verdi. Bu sözün altında sendikalarla imzalanan toplu sözleşmeler ve zamlar yatıyor. Seçim öncesi kamuda çalışan işçiler adına sözleşme, memurlar üzerinde olumsuz etki yarattı.

‘AÇLIK SINIRINI BİLE KARŞILAMAYIN’

En düşük işçilik fiyatı brüt olarak 15 bin liraya yükseltilirken, yılın ilk altı ayı için yüzde 45 zam yapılırken, en düşük işçilik fiyatı 21 bin 750 lira oldu. Temmuz başında bu fiyata yüzde 15 zam yapılacak ve en düşük işçilik fiyatı 25 bin lira olacak.

Kamuda personel ve memur arasında fiyat adaletsizliği baş gösterdi. En düşük memur maaşı ise 10 bin 440 lira sefalet bedeli seviyesinde. Açlık sınırını bile karşılayamıyor.” (HABER MERKEZİ)

persembe-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu